PK: W 78 rocznicę ,,Sonder Aktione”

Niedziela 10 września wpisała się niezwykle tragicznie w dzieje Bydgoszczy, a w szczególności dzielnicy Szwederowa. Wszystko za sprawą bestialskich mordów jakich dokonali Niemcy na ludności polskiej. Ginął każdy, kto według miejscowych Niemców podpadał politycznie, zdarzały się jednak też przypadkowe ofiary.

Dokładnie w 78-tą rocznicę tamtych wydarzeń, nazwanych niegdyś ,,Sonder Aktione” (,,Niedzielna akcja”) odbyły się uroczystości pod pomnikiem przypominającym o tej zbrodni. Pomnik mieści się przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Tuż przy pomniku mieści się grób, w którym pochowano 21 osób, które zginęły 10 września 1939 roku.

Obejrzyj wideo - "78 - rocznicę mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Szwederowa . Bydgoszcz 10.09.2017"

Uroczystości odbyły się po Mszy Świętej sprawowanej w parafii. Następnie nad grobem 21 zamordowanych, modlono się za nich. W dalszej części złożono kwiaty. Podczas tej uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, młodzież szkolna, parafianie oraz kibice Zawiszy, którzy na zakończenie odpalili race, chcąc w ten sposób uczcić pamięć pomordowanych. Więcej o wydarzenia z 10 września przeczytać można – Niedzielna Akcja

źródło: PortalKujawski.pl


ZAWISZAFANS