W sobotę 1 września obchodzimy 79 rocznicę wybuchu II WŚ.

Bydgoskie środowisko Patriotyczne (Bydgoscy Patrioci, Kibice Zawiszy, MW i ONR) na osiedlu Błonie przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich oddało hołd poległym żołnierzom kampanii wrześniowej i ofiarom cywilnym.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4:40, dokładnie w momencie, w którym 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęły agresję na Polskę.

Po krótkiej, ale jakże przejmującej modlitwie rozpoczął się happening audio-wizualny, podczas którego odtworzono nagranie oryginalnego komunikatu Polskiego Radia z września 1939 roku informującego o rozpoczęciu wojny.

Następnie zaprezentowany został krótki spot informacyjny dot. wydarzeń z pierwszych minut II Wojny Światowej, przygotowany na podstawie materiałów z serialu „Wrzesień 1939", gdzie Pan Paweł Śliwiński w bardzo ciekawy sposób przybliża widzom tamte wydarzenia (warto obejrzeć cały serial).

Kolejnym punktem była inscenizacja, podczas której przy wtórze nagrań odgłosów bombardowania uruchomiona została syrena alarmowa i odpalona spora ilość pirotechniki (race, strobo i świece dymne). Na koniec tej części uroczystości uczestnicy spotkania wznieśli trzykrotny okrzyk, CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!
Uroczystość zakończyło odśpiewanie Hymnu Państwowego, przy oprawie pirotechnicznej.
BP.

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!!!

Galeria zdjęć


ZAWISZAFANS