Michał Listkiewicz i Dariusz Pasieka mówią o przeprowadzce Hydrobudowy do Bydgoszczy - za gazeta.pl

Dariusz Pasieka, były zawodnik Zawiszy, z którym grał w I lidze: Piłka nożna w Bydgoszczy bez tych dwustu kibiców też może żyć. Michał Listkiewicz, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej: Oni zabijają swój klub.Mówi Dariusz Pasieka

Wykorzystajmy szansę

Waldemar Wojtkowiak: Przez kilka lat był pan kapitanem drużyny Zawiszy, grającej wtedy w I lidze. Co pan czuł, kiedy dowiedział się o szansie odrodzenia piłki na II-ligowym poziomie?

Dariusz Pasieka: Gdy dowiedziałem się o możliwości przejęcia Zawiszy przez Hydrobudowę to bardzo się ucieszyłem. Bydgoszcz bez wątpienia zasługuje na profesjonalną piłkę. Nie wiem w tej chwili jak to się rozstrzygnie, ale ja uważam, że ten pomysł warto poprzeć.

Aktualnie rozmowy zostały zerwane przez grupę kibiców.

- Słyszałem coś o tym i jestem zaskoczony. Nie może być tak, że dwieście osób decyduje o przyszłości klubu. To nie oni wykładają pieniądze, to nie oni są sponsorami. Dlaczego więc chcą o wszystkim decydować?

Ale oni twierdzą "Zawisza to my" i nie dopuszczają myśli o oddaniu swej drużyny Hydrobudowie.

- Ja też mogę tak powiedzieć. Jedna sprawa to historia, a druga to realia. Wszyscy znamy przeszłość klubu i ją szanujemy. Ale teraz trzeba być zadowolonym z tego, że duża firma chce zainwestować niemałe pieniądze w klub, z którym jesteśmy związani. Nie wiem jak to się skończy. Myślę jednak, że nie może dwieście osób decydować za większość ponad trzystutysięcznego miasta.

Czyli miasto i władze klubu nie powinny oglądać się na tę grupę i dalej robić swoje?

- Ja w ogóle myślę, że bardzo cenną rzeczą jest to, że miasto stara się pomóc Zawiszy. To znak dla wszystkich, że można zrobić coś dobrego. Szanuje i zawsze szanowałem wszystkich kibiców, ale jeśli chodzi o decyzję to zostawmy je ludziom odpowiedzialnym. Skoro miasto chce pomóc, jeśli jest firma, która chce wyłożyć pieniądze, to dlaczego nie mamy z tego skorzystać. Przecieć mielibyśmy przeskoczyć o dwie klasy rozgrywkowe.

Ale jak wytłumaczyć to niektórym kibicom?

- Sami to zrozumieją, jak zaczną realnie na to wszystko patrzeć. Prawda jest taka, że Zawisza jest zaledwie w IV lidze. Myślę, że taki klub i takie miasto predysponowane są do tego, by grać przynajmniej w II lidze. Jeśli uda się to zrealizować, to na pewno nie zabraknie kibiców na stadionie. Wielu będzie dopingować ten nowy twór. Jeśli będą wyniki to także ci, którzy dzisiaj protestują zaczną pojawiać się na meczach. Nie ma w tej chwili lepszej i szybszej drogi do odbudowy wielkiej piłki, jak tylko przez pomysł obecnie realizowany. To co teraz powiem, może będzie źle widziane, ale piłka nożna w Bydgoszczy bez tych dwustu kibiców też może żyć. Wykorzystajmy szansę i zbudujmy futbol na wysokim poziomie.

Rozmawiał Waldemar WojtkowiakMówi Michał ListkiewiczKibice zabijają klub


Waldemar Wojtkowiak: W ostatnich dnia głównym tematem dotyczącym piłki w naszym mieście są problemy związane z przenosinami Hydrobudowy z Włocławka do Bydgoszczy. Jakie jest pana zdanie na ten temat?

Michał Listkiewicz: Myślę, że dobrze by się stało, gdyby duża piłka ponownie zawitała nad Brdę. W waszym regionie jest miejsce dla jednej mocnej drużyny. Bydgoszcz jest największym miastem, ze sporymi tradycjami piłkarskimi. Dlatego pomysł jest bardzo dobry. Podobnie jak ten z przenosinami Amiki do Poznania. Oczywiście nie można też pozwolić upaść futbolowi we Włocławku.

Tymczasem planom władz klubu i miasta sprzeciwia się grupa kibiców Zawiszy.

- I to dla mnie jest chore. Jeśli kibice zaczną rządzić klubami i zajmować sprawami na których się nie znają to nie wyjdzie z tego nic dobrego.

Czy zgadza się pan z opinią, że wielka piłka może funkcjonować w wielkich miastach?

- Tak jest na całym świecie. Futbol rozwija się tam, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na mecze, gdzie są największe firmy. Oczywiście są też takie dość miłe wyjątki, takie jak np. francuskie Auxerre, czy też polski Grodzisk Wielkopolski. Ale nie zmienia to faktu, że liga profesjonalna musi funkcjonować w dużych miastach. Polski sport za biedny, by trwonić środki. Jeśli jest duża poważna firma, która chce coś zbudować, to trzeba z takiej szansy korzystać.

Czyli nie popiera pan działań podejmowanych przez grupę kibiców Zawiszy?

- Oczywiście że nie. Oni przecież zabijają swój własny klub. Jeśli wolą mieć IV ligę, niż walczyć o awans do ekstraklasy to chyba trudno zrozumieć ich działania. Nie można się poddać ich terrorowi. W pełni popieram działania władz Legii Warszawa, która konsekwentnie od dwóch lat walczyć z bardzo małą grupką kibiców i odnoszą sukcesy. Działacze Zawiszy powinni pomyśleć o 98 procentach normalnych fanów, a nie przejmować się kilkunastoma ludźmi, którym nie zależy na klubie.

A czy normalną rzeczą jest, że kibice zasiadają we władzach klubów?

- Taka sytuacja nie jest normalna. W paru polskich klubach tak było. Na szczęście te czasy tam się już skończyły. Mam nadzieję, że wkrótce podobnie stanie się też w Zawiszy. W władzach powinni zasiadać ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego, a nie tylko krzyczeć.


Rozmawiał Waldemar Wojtkowiak

Komentarze do wiadomości

12.01.2006 17:40 --.--.107.53
czytam te wszystkie wypowiedzi i wiecie co juz mnie kurwa boli glowa od tego pierdolenia jedni za inni przeciw
to nie jest pasjans wyjdzie nie wyjdzie.
Do kurwy nedzy czas zacząć działac
a nie tylko pierdolone przepychanki,(tak zle ,tak dobrze)sa sponsorzy to ich brać wydoic ich ile sie da apózniej sie zastanawiac co dalej

autor: neo
09.01.2006 21:44 --.--.223.250
Jeżeli Hydrobudowa chce sponsorować ZAWISZĘ, jej wola, ale KUJAWIAKA niech zostawi w spokoju (we Włocławku).Pozdrowienia dla kibiców Zawiszy
autor: jan9t9
09.01.2006 17:04 --.--.148.2
Zastanawiam sie gdzie te wszystkie dziwolagi , ktore pisza po gazetach byli jak nasz Zawisza prawie juz nie istnial.Niewiem czy wiedza ze gdyby nie te 200 podobno nie potrzebnych osob to Hydrobudowa niemiała by nawet co marzyc o pakowaniu tutaj siana bo poprostu niebyło by gdzie tego inwestowac!! !A wiec powninni liczyc sie z naszym zdaniem a nie pisac o nas tylko zle.Mam nadzieje ze nasz wklad w ten klub wkoncu zostanie dostrzezony !!! ZAWISZA TO MY !!!
autor: rosa
09.01.2006 16:54 --.--.141.177
tylko ze to kurwa tych dwustu kibicow jak twierdzi pam Pasieka jezdzi za Zawisza Wszedzie czy to 5,4 liga gdy nie jest najlepiej a tu nagle takie slowa od czlowieka ktory swoje dla klubu zrobil gdy by nie tych dwustu kibicow to by kurwa teraz Zawiszy juz nie bylo panie Pasieka wiec jesli nie jest pan na biezaca to niech pan dobiera slowa ostrozniej bo moj szacunek do pana spada!
autor: shadoow_21
09.01.2006 16:04 --.--.36.120
I tu odezwał się ten co najwięcej zrobił dla piłki i najlepiej się zna -kurwa żałośne jak się czyta to aż... strzela. Najlepsze było na końcu -"kilkunastu kibicą "
autor: Dario
09.01.2006 14:42 --.--.132.113
listkiewicz - balagan,korupcje,afery, bajery!!!i tyle na temat tego kurwiarza!!!
no a Pasieka - jego brocha co mowi,ale niech sie chlopina zastanowi,bo dla nas ZAWISZA TO CALE ŻYCIE!!!
autor: śliwa
09.01.2006 13:27 --.--.99.212
Kosior Pasieki się nie czepiaj. Pytania ukierunkowane na jedynie potępiające odpowiedzi. A już to co pierdoli listkiewicz, przy jego kantach w Pniewach, korupcji i wałku z biletami na MŚ to nóż sam się otwiera
autor: Maciej
09.01.2006 11:47 --.--.85.227
Jak to się można na ludziach pomylić(czytaj pasieka) bo listkiewicz ma opinie wyrobioną od lat w całym kraju.
autor: Kosior
09.01.2006 11:43 --.--.191.66
A MY I TAK NIGDY NIEODDAMY NASZEGO KLUBU!!...TO MY TWORZYMY HISTORIE TEGO KLUBU I NIEODDAMY GO W RECE HYDROBUDOWY...TO JEST MOJE ZDANIE...TYLKO [Z] ZAWISZA!!
autor: gaca
09.01.2006 11:34 --.--.70.55
kurddee pytania byly tak zadawane ze odpowiedz byla oczywista ..mamy nastepnego debila po malinowskim
autor: drozd
09.01.2006 11:29 --.--.214.190
witam - i tu zgadzam sie czesciowo z Pasieka , Hydro to jest potezna firma i trzeba jeszcze raz przemyslec sprawe 2 ligii,bo juz nigdy inny sponsor nie zainwestuje w pilke nozna w Zawiszy,przeciez nasz zespol 4 ligowy tez raczej nie ma szans awansu ,podobno nawet moga nie zagrac na wiosne z powodow nam wiadomych,pozdrawiam
autor: piotrowZ
09.01.2006 11:02 --.--.214.136
i kto to mówi panie Listkiewicz???!!!- pan który sprzedawał mecze,a za pana kadencji pzpn(specjalnie z małej) korupcja goni korupcje!!!!!smiechu warte!!!!!!
autor: kibol\'80


Administracja serwisu ZawiszaFans.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one indywidualnymi i niezależnymi opiniami użytkowników. Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści nie związane z tematem, reklamy, a w szczególności wulgaryzmy, treści rasistowskie i obrażające innych czytelników, a także osoby postronne i instytucje. Użytkownik serwisu ponosi pełną odpowiedzialność za zamieszczone wypowiedzi niezgodne z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Tylko zarejestrowane osoby mają możliwość komentowania wiadomości.

nazwa użytkownika:
hasło

ZAWISZAFANS